Międzynarodowa konferencja ANTIKON 2011 w Wolinie

1W dniach 19 – 21 września 2011 r. odbywała się w Kamieniu Pomorskim międzynarodowa konferencja i podróż studyjna pt. „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2011.

Organizatorem konferencji było Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego SZCZECIN_EXPO. W dniu 20 września br., w ramach podróży studyjnej, członkowie konferencji przebywali w Wolinie. Spotkanie uczestników konferencji z władzami Wolina tj. burmistrzem Eugeniuszem Jasiewiczem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Frankowskim odbyło się w Sali posiedzeń Rady Miejskiej w Wolinie.

W trakcie spotkania Burmistrz Jasiewicz zapoznał gości z historią miasta, trwającymi pracami przy odbudowie zabytkowego dworu na miejscu zamku Książąt Pomorskich oraz planami dotyczącymi odbudowy starówki Wolina.

Po spotkaniu w rauszu goście udali się do Muzeum Regionalnego, gdzie zapoznali się z zabytkami wydobytymi w trakcie 60 lat prac archeologicznych w Wolinie oraz mieli okazję obejrzeć makietę Wolina, która przedstawia miasto w ostatnich miesiącach II Wojny Światowej i skonfrontować plany rewitalizacji z wizualizacją przygotowaną przez architektów, urbanistów dla odbudowywanego kwartału.

Następnie, w sali konferencyjnej Muzeum, Profesor Władysław Filipowiak wygłosił wykład dotyczący wczesnośredniowiecznego budownictwa w Wolinie na tle historii miasta. Po niezwykle interesującym wykładzie goście udali się do Skansenu Słowian i Wikingów, gdzie zostali przyjęci przez członków Stowarzyszenia Słowian i Wikingów. W trakcie pobytu na wyspie Pani Agnieszka Kłosowska zapoznała zebranych z historią Skansenu oraz planami Stowarzyszenia na przyszłość.

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego uprzejmie informują, iż w dniach 20 – 22 kwietnia 2017 r. odbędzie się pierwsza konferencja z cyklu „Jomsborg”, której tematem wiodącym będzie: „Definiowanie i stosowanie norm społecznych w średniowiecznej Skandynawii”. Rozwój społeczny w epoce Wikingów i średniowiecznej...

Konferencja „Jomsborg” 2017