Odnowione Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego otwarte!

1Założone w roku 1966 Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego doczekało się długo oczekiwanego remontu. Jeszcze kilka miesięcy temu stan techniczny pomieszczeń nie pozwalał na przechowywanie eksponatów, które od teraz wzbogacają wolińskie muzeum.

Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz złożył podziękowania osobom, które miały swój wkład w powstanie i rozwój muzeum po czym głos zabrał wielki badacz przeszłości Wolina prof. Władysław Filipowiak. Przypomniał on pierwsze lata swojej pracy w Wolinie, badania archeologiczne, które przeprowadził oraz samo powstanie muzeum, którego był inicjatorem.

Po przemówieniu, Hetman Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wolinie pan Edward Łopata oddał uroczysty wystrzał z armaty po czym Burmistrz Wolina wraz z zaproszonymi gośćmi przecięli wstęgę.

Muzeum posiada teraz siedem sal (w tym 4 nowe), w których przedstawiona jest historia Wolina. Pierwsze trzy sale wyposażone są w ekspozycję stałą przedstawiającą budowę umocnień Wolina, portu, wytwórczość i gospodarkę przodków ziemi wolińskiej oraz pradzieje okresu neolitu. Odwiedzając jedną z nowych sal zwiedzający zapozna się z wystawą fotograficzną „Wolin na starej fotografii” uzupełnioną makietą przedwojennego Wolina, użyczoną przez Muzeum z Greifswaldu. W kolejnych pomieszczeniach przygotowane są wystawy ukazujące 60 lat archeologii oraz Muzeum w Wolinie. Ostatnia, największa z sal, spełnia rolę pomieszczenia konferencyjno-lekcyjnego, w którym odbywają się seanse filmowe, spotkania edukacyjne, spotkania biznesowe itp.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania nowo otwartego muzeum.

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego uprzejmie informują, iż w dniach 20 – 22 kwietnia 2017 r. odbędzie się pierwsza konferencja z cyklu „Jomsborg”, której tematem wiodącym będzie: „Definiowanie i stosowanie norm społecznych w średniowiecznej Skandynawii”. Rozwój społeczny w epoce Wikingów i średniowiecznej...

Konferencja „Jomsborg” 2017