Guzik Was To Obchodzi -czyli jak się dawniej wytwarzało guziki

sochociskie guziki

- to wystawa o charakterze edukacyjno-promocyjnym, która została opracowana przez Panią Bernadetę Perkowską, pracownika Muzeum Mazowieckiego w Płocku, przy udziale mieszkańców Sochocina. Wystawa ukazuje zainteresowanie i społeczne zapotrzebowanie na kultywowanie lokalnej tradycji, jaką niewątpliwie stanowiło rzemiosło guzikarskie – jedno z podstawowych zajęć mieszkańców Sochocina w XIX i XX wieku. Sochocin (ok. 2000 mieszkańców) to miejscowość położona w południowo-zachodniej części Niziny Północnomazowieckiej, w pradolinie rzeki Wkry. Aktualnie znajduje się w granicach administracyjnych powiatu płońskiego, województwa mazowieckiego.

Na wystawie możemy prześledzić drogę, jaką przechodził guzik, zanim mogliśmy przecisnąć go przez dziurkę. Pokazany jest surowiec, maszyny oraz poszczególne fazy produkcji czy potem jego przygotowanie do sprzedaży.

Wystawie towarzyszy film. Jego twórcy starali się pokazać w maksymalnie wierny sposób produkcję tego niezwykle użytecznego przedmiotu przed stu laty.

Życzę Państwu wielu wrażeń podczas zwiedzania wystawy. Mam nadzieję, że zostanie ona zauważona przez mieszkańców naszego miasta, które przecież też mogło by znaleźć swój lokalny produkt i umiejętnie go „sprzedać”.

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego uprzejmie informują, iż w dniach 20 – 22 kwietnia 2017 r. odbędzie się pierwsza konferencja z cyklu „Jomsborg”, której tematem wiodącym będzie: „Definiowanie i stosowanie norm społecznych w średniowiecznej Skandynawii”. Rozwój społeczny w epoce Wikingów i średniowiecznej...

Konferencja „Jomsborg” 2017